Ta strona oraz Panel Transakcyjny do wymiany walut nie będzie działać poprawnie dopóki obsługa JavaScript nie zostanie włączona.

 
Analiza z dnia 2015-06-22
2015-06-22
PLN - Komentarz tygodniowy 15.06 – 21.06

W ubiegłym tygodniu złoty pozostawał pod silnym wpływem zagranicznych wydarzeń – decyzji FED oraz przeciągających się negocjacji greckiego zadłużenia. Napięcie związane z sytuacją w Grecji widoczne jest na parze USD/PLN, która pomimo braku zdecydowanego komunikatu ze strony amerykańskiego banku centralnego o terminie pierwszej podwyżki stóp procentowych zdołała obronić najbliższe wsparcie w okolicach 3,65. Nawe jeżeli ostatecznie uda się porozumieć Grecji i jej wierzycielom to nie powinno to umocnić złotego, a kurs pary może kierować się w stronę 3,82 i w dłuższym terminie 4,0. W tym kontekście obserwować dzisiejszą reakcję rynku na wynik rozmów w ramach specjalnego spotkania Eurogrupy w sprawie Grecji.


Para EUR/PLN wciąż pozostaje we wzrostowym kanale. W ubiegłym tygodniu udało się pokonać opór na 4,152, który pełni obecnie rolę wsparcia. Ostatnie wzmocnienie Euro ma podstawy w sytuacji na rynku obligacji oraz akcji i powinno być rozpatrywane jako przejściowe. W dalszej perspektywie Euro może dalej się osłabiać – istotnym wsparciem jest rejon 4,08.


Maciej Morawski, MPW
DM HighSky Brokers