Ta strona oraz Panel Transakcyjny do wymiany walut nie będzie działać poprawnie dopóki obsługa JavaScript nie zostanie włączona.

 

Analizy kantoru internetowego

2018-02-23
e-paragon

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii już od wakacji rozpocznie testowanie nowej usługi, jaką będzie możliwość wystawiania e-paragonów.
Usługa ta dostępna będzie jedynie dla klientów płacących kartami płatniczymi. Informacja o chęci otrzymania e-paragonu ma być pobierana przez terminal z banku wraz z informacją o wystarczającym stanie konta do wykonania transakcji. Prośba klienta o e-paragon byłaby kolejno wysyłana do kasy fiskalnej, która by go do banku.

Sprzedawca nie będzie nawet miał wiedzy o tym, czy klient życzy sobie otrzymać e-paragon, nie będzie również pytał o to ponieważ informacja będzie automatycznie przekazana z banku.

Według Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii nie jest potrzebne wprowadzenie zmian w prawie, aby móc uruchomić usługę e-paragonu. W związku z tym można liczyć na to, że jeśli testy przebiegną pomyślnie e-paragon zagości u nas na dobre.

 
2018-02-22
Polacy kochają karty zbliżeniowe

Pierwsze karty zbliżeniowe wprowadził na nasz rynek bank BZWBK w 2007 roku, od tamtego czasu zadomowiły się w portfelach Polaków na dobre. W użyciu jest ponad 30 milionów takich kart (dane NBP na koniec września 2017 r.), czyli niemal 80% wszystkich wydanych przez banki kart. Niemalże 70% wszystkich płatności w Polsce dokonywana jest właśnie zbliżeniowo i nie są to jedynie transakcje do 50 zł, o czym świadczy średnia kwota właśnie 50 zł. Jesteśmy w tej kwestii w czołówce Europy, gdzie wskaźnik ten wynosi 38 %.

Nie dziwi zatem fakt, że tacy giganci jak Visa czy Mastercard planują złożyć do NBP wniosek o podniesienie limitu transakcji, dla której nie jest wymagane podanie kodu PIN z 50 na 100 zł. Pomysł ten wspierają również banki, powołując się na bardzo niewielką ilość fałszywych płatności oraz fakt, że klienci mają możliwość wyboru karty bez funkcji paypass.

Patrząc na przedstawione powyżej statystyki pewne jest, że pomysł ten spodoba się użytkownikom kart. Według prognoz realizacja tego planu może dojść do skutku już w przyszłym roku.

 
2018-02-20
Bezpieczeństwo i wygoda w kantorach internetowych

Od czasu powstania pierwszych kantorów internetowych w Polsce w roku 2011 ich popularność stale rośnie. Związane jest to z rozwojem bankowości internetowej oraz świadomości Polaków w zakresie usług świadczonych w Internecie.
Klienci wymieniający waluty online doceniają liczne korzyści płynące z tej usługi. Po pierwsze, aby dokonać transakcji nie trzeba wychodzić z domu i przenosić gotówki, co eliminuje ryzyko kradzieży.
Usługi kantorów online oparte są o rachunki bankowe, co gwarantuje bezpieczeństwo i sprawne wykonanie transakcji.
Klienci dokonują wpłaty na wskazane konto bankowe, zasilając tym samym swój portfel w serwisie internetowej wymiany walut. Kolejno zlecają wymianę waluty i jej wypłatę na wskazany rachunek bankowy.
Najważniejsze jest jednak to, że dzięki bardzo atrakcyjnym kursom oferowanym przez internetowe kantory klienci realnie oszczędzają swoje pieniądze.

 
2018-02-19
Jaką walutę zabrać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

Walutą obowiązującą w ZEA jest dirham (AED), który dzieli się na 100 filsów. Słowo dirham wywodzi się z greckiego „drachma”, co oznacza garść. Możliwość płatności dirhamami została wprowadzona w ZEA w 1971 roku. Wcześniej obowiązująca walutą był rial Kataru i Dubaju.
Używane są następujące monety: 1, 5, 10, 25, 50 filsów, 1 dirham oraz banknoty o nominałach: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 dirhamów.

Jednak podróżując do Zjednoczonych Emiratów Arabskich najlepiej zabrać ze sobą dolary. Kurs dirhama jest bowiem ściśle związany z kursem USD. Kantory są liczne i oferują dobre kursy wymiany. W wielu miejscach można płacić USD, jednak nie warto z tego korzystać, gdyż tam kursy nie będą już tak dobre.

Można również zabrać ze sobą EUR, jednak kurs wymiany w porównaniu do kursu USD jest dużo mniej korzystny. Zapłacimy bowiem dwie prowizje za wymianę- w Polsce i w ZEA.
W Polsce bardzo nieliczne kantory obsługują walutę AED, a te które ją wymieniają mają niekorzystne kursy, nie ma więc potrzeby kupować dirhamów przed wylotem.

W ZEA właściwie wszędzie istnieje możliwość płatności kartami bankowymi, warto jednak zawsze mieć przy sobie również gotówkę.
 
2018-02-16
Darmowe karty, czy na pewno?

Właściwie wszystkie duże banki oferują swoim klientom konta osobiste z kartą bez opłat. Warunkiem najczęściej jest wykonanie płatności na określoną kwotę. UOKIK przeprowadził kontrolę prawidłowości działań banków w tym zakresie. Okazało się, że niektóre banki do określania kwoty zwalniającej klientów z opłat nie brały pod uwagę transakcji wykonywanych pod koniec okresu rozliczeniowego. Zamiast daty płatności przyjmowano do rozliczenia datę księgowania, która mogła być opóźniona nawet o kilka dni, co miało wpływ na końcowe saldo klienta.
Wskutek kontroli UOKIK klienci BZ WBK, Credit Agricole, ING Bank Śląski, Getin Noble Bank, Millenium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, Bank Pocztowy, mBank, Boś Bank i PKO BP otrzymają zwrot za nieprawidłowo naliczone opłaty.
Banki, które przeszły kontrolę bez żadnych uwag to BGŻ, Pekao, BPH, Deutsche Bak i Idea Bank.