Blog
- 2022-11-07Kuna stanie się euro – Chorwacja przyjmuje nową walutę
Każdy, kto odwiedził chociaż raz Chorwację wie, że można w tym kraju bez problemu płacić za pomocą euro. Jednak dopiero od stycznia 2023 roku Euro stanie się oficjalną walutą w Chorwacji. Jaka była historia „kun”? Czy kuny znikną z dnia na dzień? Sprawdź niżej! „Kuna” i ”lipa” – nazwy chorwackich monet Skąd wzięły się „kuny”? Jedna z teorii wskazuje, że w czasach średniowiecza, w Chorwacji, skóry kun stanowiły środek płatniczy. Inna z teorii głosi, że wizerunek biegnącej kuny był wybijany na wczesnych monetach.
Narodowy Bank Chorwacji uzasadnia, że „lipy” czyli odpowiednik polskich groszy, uzyskały swoja nazwę dlatego, że lipa jest dość popularna w Chorwackim folklorze. Drugim wyjaśnieniem jest fakt, że lipy były bardzo często sadzone dookoła placów handlowych za czasów Habsburgów. Historia kuny Kuna została walutą Niepodległego Państwa Chorwackiego (NPCh) po powstaniu w czasie II Wojny Światowej, za sprawą dekretu z dnia 7 lipca 1941 roku.
Zmiana waluty na dinar jugosłowiański miała miejsce, gdy komunistyczne władze włączyły ziemie chorwackie do Federacyjnej Ludowej Republiki Jugosławii. Dinar obowiązywał aż do 1991 roku – do czasu gdy Chorwacja przestała być częścią Jugosławii. Dinary jugosłowiańskie zostały zastąpione przez dinary chorwackie, powiązane z marką niemiecką.
Dinar chorwacki był traktowany jako waluta przejściowa, dlatego też Chorwackie władze, jeszcze przed końcem konfliktu z Serbią, zastąpiły dinara kuną i podobnie jak w przypadku dinara chorwackiego, powiązały go z marką niemiecką. Kuna dzieli się na 100 lip i występuje w monetach: 1, 2 i 5 kun oraz w banknotach o nominałach: 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000. Wprowadzenie EUR Unia Europejska oraz Narodowy Bank Chorwacji (HNB) sądzą, że Chorwacja jest dobrze przygotowana do przejścia na euro. Początkowo planowany jest czas na tzw. „okres przejściowy” – do końca 2023 r. ceny w Chorwacji będą podawane zarówno w EUR jak i HRK. Mimo tego, już po dwóch pierwszych tygodniach stycznia 2023 r. wszelkie transakcje w Chorwacji powinny być prowadzone w euro. Kuny będzie można wymienić na euro przez trzy następne lata w chorwackich bankach. Czy kuna zniknie całkowicie? Absolutnie nie! To wszystko za sprawą studentów z Chorwacji, którzy wygrali w konkursie banku narodowego HNB na projekt chorwackiej monety euro. Fran Zekan, Jagor Sunde i David Cemeljic zadbali o to, by Chorwaci nie zapomnieli o kunie – podobizna tego małego zwierzątka znajdzie się na emitowanych monetach