notowania online - kurs GBP

GBP/PLN -0,0107 (-0,21%)
kupno5,0667
sprzedaż5,1067
włącz kursy online
24htydzieńmiesiąc3 miesiące6 miesięcy1 rok5 latod 2000 r.

Funt szterling, potocznie funt brytyjski GBP jest walutą obowiązującą w Wielkiej Brytanii oraz na brytyjskich terytoriach zależnych: Brytyjskim Terytorium Arktycznym, Falklandach, Gibraltarze, Guernsey, Wyspie Man, Jersey, Wyspie Świętej Heleny, Wyspie Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha oraz Georgii Południowej i Sandwichu Południowym. Nieoficjalnie jest również w obiegu w Zimbabwe.

Jeden funt dzieli się na 100 pensów, dawniej (do 1971 r.) dzielił się na 240 pensów i 20 szylingów.

Funt jest najdłużej obowiązującą walutą na świecie, został wprowadzony już w 1158 r. przez króla Henryka II. Historia funta jest burzliwa, jednak najbardziej istotnym momentem była tzw. Czarna Środa, kiedy to atak spekulacyjny Georga Sorosa doprowadził to tego, że w Banku Anglii zabrakło dolarów do obrony funta i zmusiło bank do wycofania się z systemu ERM II.

Bank Anglii

Bank Anglii stanowi nadzór nad finansami Wielkiej Brytanii, służy doradztwem rządowi, obsługuje banki komercyjne oraz banki centralne innych państw. Bardzo istotnym zadaniem Banku Anglii jest ustalanie stóp procentowych i pilnowanie stabilności GBP. W skarbcach znajdują się brytyjskie rezerwy złota oraz rezerwy innych krajów. Bank Anglii emituje banknoty i monety. Jest to jedna z najważniejszych instytucji finansowych na świecie.

Banknoty i monety

Brytyjskie monety mają nominały 1, 2, 5, 10, 20 i 50 pensów oraz 1 i 2 funty, na ich awersie znajduje się wizerunek królowej Elżbiety II, a na rewersie fragmenty herbu UK. Jeśli chodzi o banknoty to mają one nominały 5, 10, 20, 50 oraz 100 funtów. Istnieje również rzadki banknot jednofuntowy. Banknoty są różne, w zależności od serii oraz miejsca pochodzenia tj. Anglii, Szkocji czy Irlandii Północnej.

GBP na rynkach światowych

Funt brytyjski jest trzecią po USD i EUR najważniejszą walutą świata, na Forexie jest walutą kwotowaną jedynie względem euro – wobec wszystkich pozostałych walut funkcjonuje jako waluta bazowa (pierwsza w parze walutowej).Wielka Brytania jest poważnym graczem na arenie międzynarodowej, dlatego jego kurs, mimo spadku spowodowanego decyzją o Brexicie odbił się i stale utrzymuje wysokie poziomy.

Serwis topFX.pl wykorzystuje pliki cookies. Możesz zmienić ich ustawienia tu: Zmień ustawienia ciasteczek. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych