notowania online - kurs USD

USD/PLN -0,0175 (-0,46%)
kupno3,8297
sprzedaż3,8587
włącz kursy online
24htydzieńmiesiąc3 miesiące6 miesięcy1 rok5 latod 2000 r.

Dolar amerykański (USD- United States dollar) jest oficjalną walutą Stanów Zjednoczonych, Mikronezji, Marianów Północnych, Portoryko, Wysp Marshalla, Palau, Salwadoru, Ekwadoru, Panamy, Zimbabwe, Timoru Wschodniego oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius.

Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Dolar amerykański emitowany i kontrolowany jest przez System Rezerwy Federalnej tzw. Fed – amerykański odpowiednik Narodowego Banku Polskiego. Amerykański bank centralny jest jedną z najbardziej wpływowych instytucji finansowych świata. Fizyczną produkcją zajmuje się United States Mint.

Historia

W XVI wieku srebrne monety bite przez czeskiego hrabiego zyskały wielkie uznanie i nazwę talar, skąd później powstała nazwa dolar. Od 1792 roku dolar zaczął obowiązywać jako waluta narodowa. Aż do 1973 roku, kiedy to USA zrezygnowały z powiązania dolara amerykańskiego ze złotem, jego wartość była zależna od wartości tego kruszcu. Tym samym dolar stał się walutą płynną. Istnieją partie polityczne twierdzące, że brak pokrycia wartości dolara w złocie lub srebrze jest niezgodny z konstytucją.

Banknoty i monety

W obiegu znajdują się następujące monety: 1 cent (penny), 5 centów (nickel), 10 centów (dime), 25 centów (quarter), 50 centów (half) oraz 1 dolar. Monety 50 centowe i 1 dolarowe są bardzo rzadko używane. Na banknotach znajdują się wizerunki amerykańskich prezydentów. W powszechnym obiegu spotkamy banknoty: 1$, 10$, 20$, 100$. Wyemitowano również rzadko spotykane banknoty 2$, 500$, 1000$, 5000$, 10 000$, 100 tys.$. Materiał, z którego wykonane są banknoty to ok.75% bawełny i ok. 25% lnu i kilka innych, nieznanych składników. Banknoty wymienia się średnio co 5 lat. Wszystkie pieniądze wyemitowane od 1861 roku są uznawane i można nimi płacić.

Potęga dolara

Niezaprzeczalnie dolar amerykański jest najważniejszą walutą świata, aż 40% obrotów na rynku Forex stanowią transakcje dolarowe, opiewające na 5 bilionów USD dziennie. Majors- czyli pary walutowe z dolarem takie jak EUR/USD, GBP/USD czy USD/CHF to najważniejsze pary na rynku walutowym. Ogromna część transakcji na świecie rozliczana jest właśnie w dolarze, a USA niezmiennie pozostają największą gospodarką świata. Instytucje mające największy wpływ na globalne finanse również pochodzą z USA, są to System Rezerwy Federalnej, Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Serwis topFX.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych