notowania online - kurs USD

USD/PLN -0,0071 (-0,18%)
kupno3,9245
sprzedaż3,9535
włącz kursy online
24htydzieńmiesiąc3 miesiące6 miesięcy1 rok5 latod 2000 r.

Dolar amerykański (USD- United States dollar) jest oficjalną walutą Stanów Zjednoczonych, Mikronezji, Marianów Północnych, Portoryko, Wysp Marshalla, Palau, Salwadoru, Ekwadoru, Panamy, Zimbabwe, Timoru Wschodniego oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius.

Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Dolar amerykański emitowany i kontrolowany jest przez System Rezerwy Federalnej tzw. Fed – amerykański odpowiednik Narodowego Banku Polskiego. Amerykański bank centralny jest jedną z najbardziej wpływowych instytucji finansowych świata. Fizyczną produkcją zajmuje się United States Mint.

Historia

W XVI wieku srebrne monety bite przez czeskiego hrabiego zyskały wielkie uznanie i nazwę talar, skąd później powstała nazwa dolar. Od 1792 roku dolar zaczął obowiązywać jako waluta narodowa. Aż do 1973 roku, kiedy to USA zrezygnowały z powiązania dolara amerykańskiego ze złotem, jego wartość była zależna od wartości tego kruszcu. Tym samym dolar stał się walutą płynną. Istnieją partie polityczne twierdzące, że brak pokrycia wartości dolara w złocie lub srebrze jest niezgodny z konstytucją.

Banknoty i monety

W obiegu znajdują się następujące monety: 1 cent (penny), 5 centów (nickel), 10 centów (dime), 25 centów (quarter), 50 centów (half) oraz 1 dolar. Monety 50 centowe i 1 dolarowe są bardzo rzadko używane. Na banknotach znajdują się wizerunki amerykańskich prezydentów. W powszechnym obiegu spotkamy banknoty: 1$, 10$, 20$, 100$. Wyemitowano również rzadko spotykane banknoty 2$, 500$, 1000$, 5000$, 10 000$, 100 tys.$. Materiał, z którego wykonane są banknoty to ok.75% bawełny i ok. 25% lnu i kilka innych, nieznanych składników. Banknoty wymienia się średnio co 5 lat. Wszystkie pieniądze wyemitowane od 1861 roku są uznawane i można nimi płacić.

Potęga dolara

Niezaprzeczalnie dolar amerykański jest najważniejszą walutą świata, aż 40% obrotów na rynku Forex stanowią transakcje dolarowe, opiewające na 5 bilionów USD dziennie. Majors- czyli pary walutowe z dolarem takie jak EUR/USD, GBP/USD czy USD/CHF to najważniejsze pary na rynku walutowym. Ogromna część transakcji na świecie rozliczana jest właśnie w dolarze, a USA niezmiennie pozostają największą gospodarką świata. Instytucje mające największy wpływ na globalne finanse również pochodzą z USA, są to System Rezerwy Federalnej, Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Serwis topFX.pl wykorzystuje pliki cookies. Możesz zmienić ich ustawienia tu: Zmień ustawienia ciasteczek. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych