notowania online - kurs CHF

CHF/PLN +0,0115 (+0,26%)
kupno4,4631
sprzedaż4,5021
włącz kursy online
24htydzieńmiesiąc3 miesiące6 miesięcy1 rok5 latod 2000 r.

Historia

Frank szwajcarski CHF (Confederatio Helvetica Franc) powstał w 1850 roku, kiedy to zdecydowano, że jedynie rząd federalny będzie upoważniony do emisji pieniądza. Wcześniej własne monety miały kantony, gminy a nawet klasztory. Pod koniec XIX wieku na terenie Szwajcarii było osiem tysięcy rodzajów monet i banknotów. W tamtym czasie frank produkowany był w mennicach w Paryżu i Strasburgu. W późniejszych latach produkcję przejęła mennica berneńska. Nadal jednak w kraju 80% pieniądza w obiegu stanowiły zagraniczne waluty. Aby ułatwić rozliczenia handlowe w regionie w 1865 roku zawiązana została Łacińska Unia Monetarna pomiędzy Francją, Belgią, Włochami i Szwajcarią. Waluty wszystkich krajów stowarzyszonych przeliczne były w stosunku 1:1. Unia oficjalnie zakończyła się w 1927 roku. Frank pozostał jednak narodową walutą. Co ciekawe, aż do 1967 roku bito monety ze srebra.

O franku

Frank szwajcarski CHF jest walutą Szwajcarii i Liechtensteinu. Jeden frank dzieli się na 100 centymów (z francuskiego) lub na 100 rappenów (z niemieckiego). Frank szwajcarski jest jedną z najważniejszych walut świata, obok dolara amerykańskiego, euro, funta szterlinga i jena japońskiego. Szwajcaria uważana jest za jedno z najbezpieczniejszych państw świata, nie uczestniczy konfliktach politycznych, gospodarczych czy militarnych.

W obiegu znajdują się monety bez napisów w żadnym z czterech urzędowych języków o wartości 5, 10, 20, 50 centymów oraz 1, 2, 5 franków. Banknoty mające opisy we wszystkich czterech językach wyróżnia nowoczesny design i żywe kolory. Na banknotach starszej serii znajdują się postaci historyczne Szwajcarii. W 2016 roku wprowadzono nowe banknoty, na których znalazły się symbole typowe dla Szwajcarii jak góry czy sporty zimowe. Nowe banknoty charakteryzują bardzo nowoczesne zabezpieczenia oraz duża wytrzymałość. Banknoty CHF mają nominały: 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 franków.

Czarny czwartek

Tzw. czarny czwartek miał miejsce w dniu 15 stycznia 2015 roku, kiedy Szwajcarski Bank Narodowy przestał bronić minimalnego kursu wymiany EUR/CHF na poziomie ponad 1,2. Wskutek tego CHF został wykupiony w ogromnej ilości, w związku z czym umocnił się wobec właściwie wszystkich innych walut od kilku do kilkudziesięciu procent. W szczytowym momencie tego dnia za 1 CHF trzeba było zapłacić ponad 5 PLN.

W skutek wzrostu wartości franka ucierpieli kredytobiorcy posiadający kredyty w CHF. W momencie zaciągania zobowiązań kurs CHF był średnio na poziomie 2,5 PLN, więc w momencie przekroczenia poziomu 4 PLN ich zobowiązania niemalże się podwajały.

Serwis topFX.pl wykorzystuje pliki cookies. Możesz zmienić ich ustawienia tu: Zmień ustawienia ciasteczek. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych